Pod jazdou na motorke si môžeme predstaviť rôzne kategórie. K tým atraktívnejším sa rozhodne radí motokros, respektíve náročný terén, skoky a adrenalín. Je ale samozrejmé, že tento štýl jazdy si pýta takisto náročnejšie bezpečnostné opatrenia a hlavne skúsenosť. Prekážkami v tomto prípade nie sú autá, kamióny, autobus či chodci, ale samotný terén.
Tieto úseky si vyžadujú pravidelnú fyzickú ako aj psychickú súhru a schopnosť držať po celý čas balance, respektíve rovnováhu. Pre tých, čo sa s týmto typom športu eštelen zoznamujú to môže predstaviť túžbu skúsiť to, avšak pochopiteľne aj obavy o svoje bezpečie.
Akými krokmi by teda mali začať tí, čo by sa chceli začať motokrosu seriózne venovať?
Ak sa radíte k týmto odvážlivcom, pravdepodobne vám už v útlej mladosti učaroval bicykel BMX a všetko, čo je s ním spojené. A k týmto koreňom sa zatiaľ môžeme vrátiť. Aby ste mali približnú predstavu o motokrose, jazda na BMX-ke po hrboľatom teréne je skvelým začiatočným tréningom. Nepredstavuje takú vysokú rýchlosť, avšak akési základné pohyby simuluje. Nechýba ani možnosť skúsiť si skoky a ten pocit, kedy chvíľu „letíte“ vo vzduchu.
Pokiaľ ste už s týmito praktikami dostatočne zoznámení, následne prichádza čas orientovať sa na vhodnú výbavu. Samozrejmosťou je zodpovedajúca prilba na motokros, ktorej známym výrobcom je napríklad značka LS2, kedy však vravíme o prémiovej kvalite pre náročnejších. Nesmú chýbať chrániče, ktoré sú síce pohodlné a ľahké, avšak z odolného materiálu. Základom sú tiež rukavice a pevná obuv, no a celkový overal, ktorý by mal byť dostatočne vzdušný.
Následne je vhodná nájsť vhodný terén vo svojom okolí a tu pravidelne skúšať jazdiť. Rovnako ale existujú školy motokrosu, kedy ide o doporučenú voľbu a možnosť dozvedieť sa o danom štýle čo najviac, a to takisto na vlastnej koži.