Hobby s názvom rybolov či rybárstvo má svojich priaznivcov dodnes a to aj napriek svojej neskutočne dlhej histórii. Dokonca má takú masovú obľubu, že sa každoročne organizujú majstrovstvá sveta nadšencov rybolovu. Každoročne sa majstrovstvá v rybolove organizujú aj na Slovensku, najčastejšie pri rieke Váh. Prichádzajú sem nadšenci z blízkych, ale aj vzdialenejších krajín. Tak ako každá móda, šport, či štýl, aj rybárstvo má svoje korene.
Jeho korene sa dátujú podľa zistenia či skôr nálezu, kedy sa na základe pozostatkov kostry muža žijúceho v období 40 000 rokov p.n.l. potvrdila jeho pravidelná konzumácia sladkovodných rýb. Muž bol údajne ázijského pôvodu a tak stopy tohto hobby vedú tým smerom k ázijským krajinám. Najmä zo začiatku bol rybolov predovšetkým zdrojom obživy a skôr nutnosťou pre niektorých mužov, až na druhom mieste by sme mohli vravieť o záľube. Po určitom čase a osvedčení tejto praktiky sa z chytania rýb stáva obchod, úspešní rybári si dokázali na svojich úlovkoch dostatočne zarobiť tým, že ich predali na trhu.
Nie každý človek bol totiž rybárom a nie každému sa v tomto smere darilo, takisto aj v rybolove existovali tí chytrejší a tí, ktorí by to najradšej vzdali. Z toho vyplýva, že surovina v podobe rýb bola celkom vzácna a na trhu žiadaná. Šikovný rybár si tak mohol relatívne pekne zarobiť. Vlastne chytanie rýb bolo jeho hlavným zamestnaním a zdrojom zárobku ako aj obživy. Možno povedať, že pri tejto činnosti vidieť prvé znaky samozárobkovej činnosti. Rybár bol odkázaný jedine a len na prospech svojej vlastnej činnosti. Koľko a akých rýb chytil, toľko aj zarobil a vo svojom obore nemal nadriadeného. No je pravdou, že pri takejto forme „podnikania“ to bolo ako na hojdačke. Chvíle, kedy ryby nezabrali, museli byť v tej dobe pre rybára dosť nepríjemné. Musel prežívať stav, ako keby sme my v dnešnej dobe zostali niekoľko dní bez jediného centu. Vývojom priemyslu chytila novú podobu i táto činnosť. Z rybolovu sa stane veľký biznis disponujúci obrovskými a pevnými loďami, výstrojou, veľkými sieťami. Rybári sa stanú ich zamestnancami a ryby už chytajú v obrovskom množstve, dokonca aj cenné veľryby či kosatky.
Dnes vravíme prevažne o podobe, kedy sa rybári živia úplne odlišným zamestnaním, pričom rybárstvo je skôr ich koníčkom vo voľnom čase. Na druhej strane však treba pripomenúť, že taký športový rybár, reprezentant, si v prípade úspechu dokáže celkom pekne zarobiť. Ak sa radíte k rekreačným, športovým, alebo eštelen začínajúcim rybárom, pravdepodobne Vás zaujme ponuka udice na ryby.