PZP pre nákladné vozidlo

Už sme oboznámení s povinnosťou vybavenia poistky, teda povinnosťou uzavrieť povinné zmluvné poistenie. Táto povinnosť sa týka vodičov, ktorí sú so svojimi automobilmi účastníkom cestnej premávky. Väčšina vodičou chodí na osobných autách, už sa mohli dopočuť i dozvedieť rôzne návody i vhodné výhody, ako v tomto smere postupovať.

nákladní vozy

• No na cestách vidíme i väčšie nákladné vozidlá. Ako teda postupovať, pokiaľ sa jedná o vodiča takéhoto prepravného prostriedku?
Títo vodiči, alebo hlavne ich zamestnávatelia sa musia zamerať na trochu inú kategóriu a to PZP pre nákladné vozidlo.

náklaďák

Ešte si to však pre istotu ujasnime trošku bližšie. Máme na mysli dopravné prostriedky, ktoré sú určené na prepravu väčšieho nákladu, kedy vravíme o preprave s hmotnosťou niekoľko ton. K tomu ešte treba domyslieť, že v tomto príprade trávia vodiči na cestách oveľa viac času, teda treba brať do úvahy i fakt, že na cestách netrávia len 1 hodinu denne. Preto aj ten typ poistenia bude asi odlišný než v prípade, kedy bežný človek využíva auto len na cestu do práce, či napríklad na nákup.

• No postup môže byť rovnaký, zamestnávatelia môžu takisto využiť služby pzp kalkulačky, ktorá vypočíta vhodné poistenie i v tomto odlišnom prípade.
Zamestnávateľ má zodpovednosť za svojho zamestnanca, v tomto prípade vodiča. Zodpovednosť aj za jeho zdravie, ale i za finančnú situáciu. Teda poistenie sa v tomto obore stáva samozrejmosťou.

kamion

• V prípade, ak vodič bude obeťou autonehody, ublíženie na zdraví mu preplatí poisťovňa, nemusí ju hradiť zamestnávateľ.
• Treba myslieť i na možnú situáciu, kedy náklad z vozidla zmizne, alebo sa poškodí, takisto ak by náklad niekto ukradol. Aj v tomto smere zasiahne poisťovňa, uhradí stratu či poškedenie nákladu zamestnávateľovi.
• Je tu i možnosť spojenia výšky poistenia s povinným daňovým základom, pretože inak by sme vraveli zrejme o vyššej čiastke. Preto existuje i táto možnosť.