Prírodný kameň v kuchyni?

Prírodný kameň má široké využitie aj exteriéri a interiéri domov alebo bytov. Používa sa na pracovné / kuchynské dosky, schody, parapetné dosky, dlažby alebo ako obloženie krbov. Kamenári z kamenárstva trnava robia svoju prácu excelentne mnoho rokov.
Mramor ostáva prírodným materiálom aj po vyťažení v kameňolome, rozrezaní v dielni, vyleštení a po použití v interiéri či exteriéri. Vyžaduje si však aj pravidelnú údržbu, na ktorú by sme nemali pri kameňoch, a najmä pri mramore, zabúdať.

kuchynska-zulova-doska

Kameň často mení svoju farbu aj lesk, čo je spôsobené zvetrávaním. Zvetrávanie je úmerné nasiakavosti materiálu. Viac mu podliehajú nasiakavé kamene, ktoré sú vzhľadovo ušľachtilé, ale mäkké a ich štruktúra sa časom rozsypáva. Patrí medzi ne aj mramor, ktorý je nasiakavý a prijme akýkoľvek tekutý materiál až do hĺbky niekoľkých centimetrov. Zubu času viac odolávajú málo nasiakavé a nenasiakavé kamene, napr. žula, ktorá si vyžaduje oveľa menšiu údržbu ako mramor. Poveternostné a iné vplyvy spôsobujú zmenu farby i lesku leštených prírodných i umelých kameňov. Táto hmota sa poškodzuje aj neodborným zásahom človeka (olej, vosk, grafity a pod).

zulova pracovna doska

Mechanické ošetrovanie
Mechanické ošetrovanie kameňa v exteriéri aj v interiéri robíme za pomoci tvrdej cirokovej kefy, vody a saponátu. Jemnú vrstvu vodného kameňa v domácnosti odstránime bežnými odstraňovačmi vodného kameňa. Nedokážeme však odstrániť nečistoty, ktoré vnikli do štruktúry mramoru. V takýchto prípadoch musíme siahnuť po chemických prípravkoch, ktoré sú určené na jednotlivé druhy znečistenia.