Konzum, náš každodenný priateľ

Povedzme si to na rovinu, dnešný život, veď to je z 95 % samý konzum. A najmä vtedy, pokiaľ bývate v meste. Všetko sa točí okolo konzumu, ponúkaného tovaru a služieb, výroby, ponuky, kúpy, samozrejme s tým, že každý krok si musíte zaplatiť. Taký človek, okolo ktorého bydliska ani neexistuje poriadna zeleň či pokojné miesto k pohybu, len cesty na ktorých strašia nepozorní vodiči a samé obchody, bary a reklamné pútače, taký ak chce ísť von, tak ako a kam? Samozrejme, že si len niekde sadnúť a platiť, alebo ísť priamo do obchodného domu a verím, že v mnohých prípadoch ani nie preto, že by potrebovali spraviť nákup či by boli hladní alebo smädní, ale skrátka preto, že chcú zabiť nudu, stretnúť sa s priateľmi či priateľkou a v podstate ich areál i životný štýl je obmedzený iba na takýto konzum. Uvedomujeme si to?

slovensko

Nie, na nikoho nevyvíjam tlak, aj tak s tým nikto nič nespraví, ale je zaujímavé pozrieť sa na dnešnú dobu aj z tejto stránky. Potom áno, človek síce zarobí, ale veľkú časť stihne minúť v podstate na maličkostiach, aké by k životu ani nepotreboval. Je to väzenie pozostávajúce zo samej platby a takmer nemáme kam ujsť. Aj rodinný výlet sa premenil na výlety do nákupného centra. A mládež? Bary ich privítajú na každom kroku. Nejaká jazda na chatu, do hôr, k vode, cyklistika, hobby,… to zostáva pomaly ale isto „out“.

město

Dnešní mladí ľudia tak minú peniaze do slova na každom kroku, pričom ak sa chcú osamostatniť, musia si vziať obrovské hypotéky a pôžičky na celý život.
V podstate aj pokiaľ by ste zarobili 1000 eur, no zároveň chcete žiť „riadnym“ spoločenským, bohatým a „bežným“ konzumným životom v meste, vklady do budúcna predstavia minimum. Je to zvláštne. A pritom východisko k rodinnému životu je práve tá zadlženosť k samostatnému bývaniu. Čiže viac než riešenie, skôr problém. A ak sa pozrieme na reálnejšie, bežnejšie platy (400-500) eur tak sa niet čomu čudovať, že mladí, ktorí si dokážu spočítať 5 + 5 hľadajú rôzne alternatívy, aby sa takejto zodpovednosti zatiaľ vyhli. Aj napriek tomu, mladí ľudia milujú takýto život a chtiac-nechtiac ho podporujú.