Je kultúra zrkadlom?

Minulý mesiac ste možno zrobili niečo, čo kopec ľudí. Vyhodili ste nejakú knihu či pásku s vašim obľúbeným príbehom. A vôbec vás to nemrzelo. Po toľkom čase, ste si na to už zvykli. Bolo to práve vtedy, kedy ste túto knihu prestali dookola čítať. Neskôr ste na ňu zabudli a teraz je vám cudzia a nechápete, prečo sa vám tak páčila. Ak je to aj váš príbeh, odzrkadľujete dobu a myslenie v akom žijeme.

kniha

Nie všetko je výnimočné
Vďaka spojeniu každého s každým, sveta so svetom, sa dnes už jeden nápad tak dlho u nás neohreje. Je otázne, kedy príde niečo nové, no zaiste viete, že to dnešné nás v najbližšom čase prestane baviť. Nie je to len časom, ale aj kultúrou. Dennodenne sme vystavení vplyvom a je ťažké sa im vyhnúť. Plagáty na uliciach, pesničky v rádiách, ľudia posadnutí knihou, ktorá je práve v kurze. Sme to práve my, čo určujeme, ako sa bude naše kultúrne dianie do budúcna hýbať. Nikto nevie s určitosťou predpovedať, že sa téma dneška nevráti o niekoľko rokov. Po čase ju prijmeme, ako celkom novú, pretože pre nás taká bude. Aj my budeme totižto noví, s novými názormi a spomienkami, chuťami a pohnútkami.

Čo je vlastne kultúra
Pod pojmom kultúra je v dnešnej dobe ťažké si niečo predstaviť. V minulosti to bol takpovediac súbor zvyklostí a dedičstva. Dnes je to viac vec osobného vkusu. Preto sú vaše obľúbené kúsky v tejto oblasti podobné vám. Vyjadrujú naše vnútro, obavy, očakávania. Je však zaujímavé, že po čase ich spolu s našou osobitosťou zahodíme. Nečakáme na niečo nové, no keď to príde, chytíme sa toho.

folklr

Tak dlho pozeráme až sa zmení
Často sa s určitým prvkom tak stotožníme, že sa stane našou súčasťou. Po čase nám však už nemá čo povedať. To je príbeh našej konzumnej spoločnosti. Chcete to zmeniť? Fajn, no najprv musíte prijať nové podnety v podobe kultúry, len ako pozorovateľ. To je v dnešnej dobe vzácne. Náš konzum nás pohltil. Preto je pre mnohých tak dôležité vrátiť sa k stálym hodnotám a dedičstvu predkov. Ku kultúre s hlbším posolstvom, nie len k nezáväznej zábave a rozptýleniu.