Adrenalín v krvi

Sloboda. Nespútanosť. Adrenalín. Každý z nás už určite pocítil to prúdenie krvi v tele, pri ktorom má človek pocit, akoby mal v tej chvíli zomrieť. Adrenalín predstavuje takú zmenu v tele človeka, pri ktorom nám srdce ide vyskočiť a mozog dostane automaticky impulz, aby sa telo bránilo. Napriek tomu mnohí ľudia tento stav tela a mysle dobrovoľne vyhľadávajú, dokonca sú za to ochotní i zaplatiť.

paraglaiding
 
Čo vedie človeka k tomu, aby chcel zažiť adrenalín? Aby skočil z mosta, vyskočil z lietadla, potápal sa so žralokom? Pri adrenalíne sa človek dostane do takej príjemnej eufórie, ktorá ho robí šťastným a slobodným aj keď len na pár minút. Po zažití adrenalínu človek opätovne zatúži pocítiť tú eufóriu, ale hlavne tú slobodu, ktorú mi adrenalín prináša. 

Je zaujímavé, že niektorým ľuďom sa už len pri myšlienke na „bungee jumping“ zdvíha žalúdok, iní to berie ako možnosť odreagovať sa a byť na chvíľu slobodní. 
V súčasnosti sú dostupné už aj nevšedné zájazdy spojené s adrenalínom, pri ktorých človeku až tuhne krv v žilách. Vedeli by ste si predstaviť, že dobrovoľne vleziete do klientky a spustia Vás medzi žralokov číhajúcich na svoju korisť? Ak áno, adrenalín máte v krvi a nerobí Vám problém si ho poriadne užiť.

žralok

Pre koho sú teda adrenalínové zážitky stvorené? 
Myslím, že adrenalínové zážitky sú určené skôr pre spontánneho a nespútaného človeka, ktorý sa rozhoduje v momente zaujatia, to znamená, že v prípade, ak ho daný zážitok zaujme, rozhodne sa ho vyskúšať. Naopak, adrenalínový zážitok je nepredstaviteľný pre niekoho, kto nežije pre dnešok a ktorý berie život ako svet plný obmedzení. Ja osobne adrenalín milujem a som toho názoru, že každý človek sa potrebuje čas od času odpútať od reality a tzv. "skočiť si". Život žijeme len raz a keď ho občas nebudeme žiť tak, akoby to bol náš posledný deň, vždy budeme spútaní a nikdy nebudeme ozaj slobodní.